Feldenkrais

Studio Jogi YAM

Studio Jogi YAM wraz z Moniką Paszkowską-Toboła  zaprasza na regularne zajęcia oraz warsztaty.

Metoda Feldenkraisa® rozwija świadomość ciała. Poprzez ćwiczenia, polegające na wykonywaniu minimalnych ruchów, można pracować nad rozluźnieniem i zdefiniowaniem własnych nawyków i ograniczeń ruchowych, które jak się okazuje łatwo przekroczyć a które znacząco determinują nasz sposób ekspresji muzycznej i w tańcu. Metoda Feldenkraisa® może poprawić jakość gry/tańca poprzez dostarczenie nowych wariantów ruchu, usunięcie tych, które utrudniają grę/taniec. Zarówno w tańcu jak i w grze na instrumentach bardzo ważne jest poczucie ciała, które pozwala na najbardziej optymalne korzystanie z własnych możliwości fizycznych, opanowanie ciała zaangażowanego w ruch czy grę na danym instrumencie. Nierzadko, osiągnięcie celu wiąże się z napięciami w ciele, fizycznym zmęczeniu i budowaniem niewłaściwej postawy.

Metoda ta nie tylko pomaga pozbyć się ograniczeń bólowych czy napięć, ale przede wszystkim pomaga odkryć łatwość bycia twórczym wyrażania siebie przez ruch czy muzykę. Metoda Feldenkraisa® uwalnia opory, przeszkody w rękach, nogach, stawach, całym ciele by wydobyć bardziej swobodny, wysublimowany ruch/dźwięk.

Prowadzenie – Monika Paszkowska-Toboła

Na swojej ścieżce doświadczeń ruchowych: masażu, tańca, jogi, choreoterapii – napotkała Metodę Feldenkraisa® i rozgościła się w niej na dobre. Ukończyła międzynarodowy trening pod kierunkiem Garet Newell w Wielkiej Brytanii i jest autoryzowaną nauczycielką lekcji grupowych i indywidualnych Metodą Feldenkraisa®.

Metoda Feldenkraisa to:

  • Obejrzyj
  • innowacyjny system zajmujący się rozwojem człowieka i poprawą jego funkcjonowania za pomocą ruchu fizycznego.
  • Oferuje unikatowe podejście do uczenia się istoty ludzkiej poprzez dostęp do wrodzonych procesów własnego układu nerwowego dla poprawy i udoskonalenia ich funkcji.
  • Metoda ta używa łagodnych, wyspecjalizowanych ruchów które pobudzają świadomość oraz poprawia sposób poruszania się i wykonywania ruchów.
  • Lekcje Feldenkraisa rozwiązują problemy spowodowane zaburzeniami pomiędzy grupami mięśniowymi na płaszczyźnie neurologicznej, więc zachodzące zmiany w naszym organizmie są głęboko odczuwalne. 
  • Układ szkieletowy zostaje uwolniony z wszelkich napięć i ograniczeń dzięki temu wspiera ciebie w efektywnym sterowaniu całym układem kostnym oraz wspomaga w utrzymaniu prawidłowej sylwetki . 
  • Ograniczenia lub powodujące ból wzorce ruchowe są zastępowane bardziej wydajnymi i wygodnymi możliwościami ruchu, dzięki czemu zmniejszysz chroniczny ból, zredukujesz stres polepszysz fizyczne i emocjonalne samopoczucie. 
  • Ponieważ metoda Feldenkraisa nie oddziela umysłu od ciała więcej emocji i myśli jest wywoływanych przy komunikowaniu się bezpośrednio z układem nerwowym.

Lekcje w metodzie Feldenkraisa nazywane są ATM (świadomość przez ruch). Zawierają one wyszukane sekwencje ruchu angażujące całe nasze ciało. Lekcje używają w łagodny i przyjemny sposób naszą naturalną inteligencję przez co uzyskujemy dostęp do motoryczno -sensorycznych procesów zachodzących w mózgu. Dzięki temu docieramy do każdego stawu, grup mięśniowych i każdej funkcji w naszym ciele. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju swojego potencjału poprzez ruch.

 

Metoda Feldenkraisa opiera się na, niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie, możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój naszego potencjału.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładową lekcję zobacz program nagrany w naszym studio zobacz (Niestety musisz poczekać aż skończą się reklamy)

lub obejrzyj te filmiki pokazują one jak ćwiczymy: FILM nagrany w studio,

Zobacz jak pracuje Twoja miednica. FILM

Twist1, Twist2